NGK (LFR6AIX-11) Iridium IX Spark Plugs Hyundai and Subaru 2004-2021 ( – Import Image Racing
Skip to content
NGK (LFR6AIX-11) Iridium IX Spark Plugs Hyundai and Subaru 2004-2021 (Qty 4) | 6619
Rated 5.0 out of 5
Based on 4 reviews
SKU: ngk6619
Availability: 2 In Stock
Product Type: Engine Spark Plugs
Loading...
Fitment Information:
  • Hyundai Genesis Coupe 2010 2.0T ONLY
  • Subaru Legacy GT 2005-2009
  • Subaru STI 2004-2021
  • Subaru WRX 2006-2014
Features:
  • Sold as a set of 4 spark plugs
  • Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
  • Corrugated ribs prevent flashover
  • Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
  • Copper core aids in heat removal
  • Triple seals prevent leakage
  • Longevity: 50k Miles
  • 60 Days manufacturer Warranty
Shell
Spark Plug Thread Diameter: 14mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Flat
Reach: 26.5mm (1.04")
Wrench Diameter: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Gap: .043" (1.1mm)
Center Electrode
Electrode Tip Material: Iridium
Electrode Core Material: Copper
Ground Electrode
Material: Nickel
Type: Standard
Shape: Taper Cut
Specifications
Resistor: Yes
Resistor Value: 5k Ohm
Manufacturer Heat Range: 6
Torque Specs: Cast Iron: 18-25.3 lb. ft. Aluminum: 18-21.6lb. ft.
average rating 5.0 out of 5
Based on 4 reviews
  • 5 Stars
    4 Reviews
  • 4 Stars
    0 Reviews
  • 3 Stars
    0 Reviews
  • 2 Stars
  • 1 Star
100% of reviewers would recommend this product to a friend
Review posted
Reviewed by Shawn S.
Verified Buyer
Rated 5 out of 5
NGK or nothing
I recommend this product
Was this helpful?
Review posted
Reviewed by Anthony F., from United States
Verified Buyer
Rated 5 out of 5
Works great!!
Quick shipping and works as it should. used for tuned bk1 2.0t
I recommend this product
Was this helpful?
Reviewed by Derek L., from United States
Excellent
Needed for bigger turbo and tune.
Reviewed by Will, from United States
Great Product
Free Money
Every month when you are charged your $4.98 subscription fee, you will get $15 in BuildBUX
Cashback
Get 1% back on every purchase on eligible brands.