SKU: PLM-SUB-DP30-MP25
Availability: Out Of Stock
Product Type: Gaskets and Hardware
BuildBUX Rewards
Part #: PLM-SUB-DP30-MP25
The Private Label MFG Exhaust Adapter Flange 3” >2.5” is made for the Subarus with 3" DOWNPIPES - 2.5" OEM Midpipes. This was designed to eliminate exhaust leaks typical with other designs. It consists of a Flared 3.0” flange which is inserted in the downpipe that smoothly transitions to a 2.5 pipe which is inserted into your OEM/2.5” Midpipe.
For use with 3" DOWNPIPES - 2.5" OEM
Might work on other applications
Features
  • Brand New In Box
  • Made of Mild steel
  • One year limited warranty
  • Simple Bolt on solution
  • Nut and Bolts included
  • Machined CNC-ed flange
  • Flange is .38" which is
  • just about 3/8" thick
  • One piece design
  • Will no obstruct exhaust flow
                                        Get 1% back on every purchase on eligible brands.