Swift Springs Metric Coilover Springs ID 65mm (2.56") 7" Length - Z65-178-080 (set of 2)
SKU: Z65-178-080
Availability: Out Of Stock
Product Type: Coilover Accessories
BuildBUX Rewards
Swift springs for use with most Silver's kit's that use 62mm ID springs, as well as most coilover kits on the market. These are 7" springs with 65mm Inner diameters.  Replace your old worn out springs, or change up spring rates with top shelf Swift  springs.
If you are not sure which springs your Silver's kit needs, please ask and we will be happy to help!
7" Swift Springs are sold in Pairs.
Coilover Spring ID (Inner Diameter) by Brand:
Apexi N1 Suspension - 65mm ID
Bilstein Suspension - 60mm ID
BC Racing Suspension - 65mm ID
B&G suspension - 65mm ID
Broadway Static - 60mm ID
Buddy Club Suspension - 65mm ID
CX Racing Suspension - 65mm ID
CKS suspension - 60mm ID
Cusco Suspension - 65mm ID
D2 Racing Suspension - 65mm ID
DGR Suspension - 65mm ID
Eibach Suspension - 65mm ID
H&R suspension - 65mm ID
HKS suspension - 65mm ID
HSD suspension - 65mm ID
Fortune Auto Suspension - 60mm ID
Feal Suspension - 65mm ID
Function and Form Suspension - 65mm ID
GodSpeed Suspension - 65mm ID
ISC Suspension - 65mm ID
ISR Suspension - 65mm ID
JIC Magic Suspension - 65mm ID
JRZ Suspension - 65mm ID
K Sport Suspension - 65mm ID
KW Suspension - 60mm ID
K-Tuned Suspension - 65mm ID
Megan Suspension - 65mm ID
Ohlins Suspension - 65mm ID
Powered by Max Suspension - 65mm ID
RSR suspension - 65mm ID
Stance Suspension - 65mm ID
Skunk2 Suspension - 65mm ID
ST suspension - 65mm ID
Tanabe Suspension - 65mm ID
Tein Suspension - 70mm ID
Vogtland Suspension - 65mm ID
Yellow Speed Suspension - 65mm ID
Free Money
Every month when you are charged your $4.98 subscription fee, you will get $15 in BuildBUX
Cashback
Get 1% back on every purchase on eligible brands.