IAG Street Spec Series Coilovers by Fortune Auto Subaru WRX 2022-2026 | IAG-SUS-1005
Rated 5.0 out of 5
Based on 2 reviews
SKU: IAG-SUS-1005
Availability: Out Of Stock
Product Type: Suspension Coilovers
Fitment Information:
  • Subaru WRX 2022-2026
  • 117mm front shock stroke
  • Custom shock valving
  • 240mm shock body
  • 7 inch spring length
  • 7kg/mm spring rate
The rear suspension coilovers meet the following specifications:
  • 100mm rear shock stroke
  • Custom shock valving
  • 200mm shock body
  • 7 inch spring length
  • 7kg/mm spring rate
  • Our Street Series Coilovers are equipped with 1” extended rear top hats.
The IAG Spec Street Series Coilovers By Fortune Auto are equipped with a 1 inch extended rear top hat, which allows the shock absorbers to travel within their optimal range, even if the vehicle has been lowered. This adjustable coilover kit makes it easy to drop your car to gain the benefits of improved handling, aerodynamics, improved traction and road feel. Incorporating an extended top hat allows the full range of shock stroke, maintains the correct preload, all while avoiding damage to your coilovers.
average rating 5.0 out of 5
Based on 2 reviews
  • 5 Stars
    2 Reviews
  • 4 Stars
    0 Reviews
  • 3 Stars
    0 Reviews
  • 2 Stars
  • 1 Star
100% of reviewers would recommend this product to a friend
Customer photos and videos
Review posted
Reviewed by Michael L.
Verified Buyer
Rated 5 out of 5
Oh wow!!
Loading...
I recommend this product
Was this helpful?
Review posted
Reviewed by William K.
Verified Buyer
Rated 5 out of 5
Worth. Every. Penny.
Loading...
I recommend this product
Was this helpful?
Free Money
Every month when you are charged your $4.98 subscription fee, you will get $15 in BuildBUX
Cashback
Get 1% back on every purchase on eligible brands.