SKU: OMN-MAP-15WRXT-5BR
Availability: 3 In Stock
Product Type: MAP Sensors
Loading...
Part #: OMN-MAP-15WRXT-5BR
Omni Power USA 5 Bar T-MAP (Manifold Absolute Pressure) sensors use state of the art bipolar op amp circuitry with thin film resistor networks built into each micro chip. This is a 4 pin map sensor which has a built in temperature sensor.
Omni Power 4 bar MAP sensors can precisely calculate boost pressure from 1-43+ psi while still allowing smooth stock OEM drivability at any boost level. Conveniently packaged in an OEM dimensional housing for easy install and an OEM look.
Key features:
  • Cases are designed to withstand in excess of 130 PSI without leaking
  • -40 to 260 degrees Fahrenheit temperature operating range
  • Automatic temperature compensation.
  • True linear scaling for perfect drivability at all boost and vacuum levels.
  • Compatible with all aftermarket engine management systems.
Applications:
  • 2015+ Subaru WRX (Non STI)
average rating 5.0 out of 5
Based on 5 reviews
  • 5 Stars
    5 Reviews
  • 4 Stars
    0 Reviews
  • 3 Stars
    0 Reviews
  • 2 Stars
  • 1 Star
100% of reviewers would recommend this product to a friend
Customer photos and videos
Review posted
Reviewed by Sergio P.
Verified Buyer
Rated 5 out of 5
Omni Power 2016 WRX
Complete build. 2016 WRX
I recommend this product
Was this helpful?
Review posted
Reviewed by Mike K.
Verified Buyer
Rated 5 out of 5
Fast shipping
Part arrived in perfect condition and on time like always. Thanks IIR!
I recommend this product
Was this helpful?
Reviewed by David P.
Accuracy
We all know the shoct MAP is good up to 25 PSI but why not upgrade
Reviewed by Adriansphere, from United States
Great replacement for oem
Reviewed by 100_octanewrx, from United States
A must have for high boost
Works amazing great for high boost with a professional tune
Free Money
Every month when you are charged your $4.98 subscription fee, you will get $15 in BuildBUX
Cashback
Get 1% back on every purchase on eligible brands.